Ung mand overfaldet med kniv på Strøget

Klokken 2.45 natten til lørdag blev en mand midt i tyverne stukket med en kniv i Jorcks Passage tæt på Strøget i København.

Den unge mand fik kun overfladiske skræmmer i maven i forbindelse med overfaldet. Han er blevet syet med et par sting og er udskrevet fra hospitalet.

Tilsyneladende skete overfaldet helt uden nogen form for forudgående provokation.

- Umiddelbart ser det ud som et helt uprovokeret overfald, siger Søren Wiborg, central vagtleder ved Københavns Politi.

Den formodede gerningsmand er stadig på fri fod. Han er midt i tyverne og cirka 175 centimeter høj. Manden har kort hår i siden og en slags fugleredehår på toppen. Han bar en hvid undertrøje og blå cowboybukser.

Den mistænkte var desuden i selskab med to venner, som havde lignende udseender. Han blev sidst set gående på Strøget mod Rådhuspladsen.

/ritzau/

En mand midt i 20'erne blev natten til lørdag overfaldet med en kniv tæt på Strøget i København. Hændelsen skete tilsyneladende umotiveret.

Offentliggjort Sidst opdateret