Ung mand stukket i brystkassen: Syv personer anholdt
Syv personer blev natten til søndag anholdt efter et knivstikkeri i en lejlighed i københavnerforstaden Hellerup.
- Vi får en anmeldelse om, at der er noget knivstik på Lyngbyvej. Der kører vi ned, og der er en mand, der blevet stukket. Der er en del personer i lejligheden, og vi har anholdt alle syv, siger vagtchef Søren Christensen fra Nordsjællands Politi.
- Det er helt normal procedure, når vi ikke lige kan fastlægge, hvad der er sket, tilføjer han.
Det 22-årige knivoffer er stukket en enkelt gang i venstre side af brystkassen, og han er blevet kørt på intensivafdelingen på Rigshospitalet. Ifølge politiet er han uden for livsfare.
Både den 22-årige og alle de syv anholdte personer er fra Litauen, og det gør opklaringsarbejdet lidt mere kompliceret for politiet.
- Vi skal afhøre med tolke, og det gør, at der går noget tid, før vi finder ud af, hvad der er sket, lyder det fra Søren Christensen.
Søndag formiddag lyder meldingen fra Nordsjællands Politi, at tre af de syv anholdte er blevet løsladt. Der kan være flere løsladelser på vej, men en eller flere af de anholdte vil blive fremstillet i grundlovsforhør.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker