Syd- og Sønderjyllands Politi modtog natten til lørdag en anmeldelse om en mand i Haderslev, der truede flere personer med et oversavet jagtgevær.
- Jagtgeværet er skarpladt, og han har også udøvet vold mod flere af de mennesker, som han har truet, fortæller vagtchefen hos Syd- og Sønderjyllands Politi.
- Vi anholder ham, da han kommer ud af en opgang det sted, hvor han opholder sig. Og på det tidspunkt har han våbnet på sig, og han har også skarpe patroner på sig, oplyser vagtchefen.
Manden, som politiet mener er omkring 20 år, var tilsyneladende påvirket af stoffer. Men indtil videre ved politiet ikke, hvem manden er.
- Da vi får ham anholdt oplyser han et falsk personnummer, så vi er ikke helt sikre på, hvem han er endnu.
En enkelt person kom lettere til skade i forbindelse med episoden. Det drejer sig om en af de personer, som manden udøvede vold mod.
Manden med jagtgeværet bliver fremstillet i morgen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde