To unge mænd gik voldsomt til værks under et røveri mod en massageklinik i København.
Først på natten til søndag trængte de ind i klinikken på Frederikssundsvej 88, fortæller politiets centrale vagtleder, Søren Wiborg.
Den ene af røverne slog en kvinderne og truede med en sølvfarvet pistol. Mændene ødelagde overvågningssystemet og stak af med et ukendt pengebeløb samt en computer.
Røveren med pistolen beskrives som udlænding, cirka 20 år, spinkel og ca. 160 cm høj. Han har mellemlangt, sort hår og bar en jakke med hætte og blå bukser. Medgerningsmanden er ca. 175 cm høj og afrikansk af udseende. Han var iklædt en sort jakke med hætte.
Kort efter røveriet forsøgte en somalisk mand at sælge en bærbar computer i en 7-Eleven kiosk i nærheden, og det har muligvis forbindelse til røveriet, fortæller Søren Wiborg.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde