Politiet i København leder efter to mænd, der har begået et væbnet røveri mod en Nordea-filial på Amagerbrogade.
De to unge mænd flygtede på cykler efter røveriet fredag eftermiddag.
- De havde en voldsom og meget målrettet adfærd. Med pistolen højt hævet blev der sigtet mod ekspedienten ved kassen, og så blev der peget rundt i lokalet med pistolen, siger efterforskningsleder Gunnar Nørager i Københavns Politi.
Røveriet skete cirka klokken 15. Og med udbyttet løb de hen til Ved Sønderport, hvorfra de tilsyneladende fortsatte flugten på to cykler.
Begge beskrives som mørklødede. Den ene er cirka 175 centimeter høj og er spinkel af bygning. Han var iført en grønlig jakke med hætte og lyse bukser og har muligvis somalisk baggrund.
Den anden er højere og var blandt andet iført en sort jakke med hætte og mørke bukser. For ansigtet havde han et partisantørklæde.
Politiet vil gerne i kontakt med eventuelle vidner, der har set mændene.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde