Unge røveriofre tvunget bag tremmer

Tre unge ansatte blev spærret inde,bag et gitter, da to røvere i sommeren 2008 slog til mod bowlingcentret i Marielyst Strandpark. Det fortalte to af de unge, da de tirsdag vidnede i den store sag mod tre mænd, som er tiltalt for dette og seks andre røverier.

Røveriet fandt sted 19. juli om morgenen. En ung mand og en ung pige var ved at lukke, da de blev ringet op af en pige, som også er ansat i bowlingcentret. Hun var ikke på arbejde, men ville gerne have et lift hjem fra Marielyst.

Den unge mand gik ud til bagindgangen for at lukke pigen ind. På vej ind i centret så de en sortklædt mand, der stod ved baren. De to unge prøvede at stikke af ud af bagindgangen, men de kunne ikke få døren op.  Derefter blev de indhentet af røveren, som var bevæbnet med en kniv.

- Vil I prøve at stikke af igen, spurgte han.
- Nej, lød svaret fra de to unge.
- Hvis I gør, så stikker jeg min kniv i hjertet på jer, lød den barske besked.

Han sagde også til dem, at røverne ikke var bange for at tage liv, hvis det blev nødvendigt.
Derefter fik han dem til at kravle tilbage til dansegulvet. Her holdt en anden røver øje med den anden pige, der lå på gulvet.

Denne pige kunne fortælle, at hun havde været ansat længst i centret. Derfor gik den ene røver med hende rundt for at finde penge. De to røvere ville have bowlingscentrets ejer til at komme til stede, så pengeskabet kunne åbnes.

- Men han vil nok blive mistænksom, hvis han bliver ringet op midt om natten, sagde den ene pige til røverne, der så opgav den ide.

I stedet blev de tre unge lukket inde bag et gitter med besked om, at de ikke måtte slå alarm før om en halv time. Inden de gik, lagde røverne en nøgle til gitteret udenfor. Nøglen kunne fiskes med en billardkø.

De unge overholdt røvernes krav om at vente.den halve time. Da de derefter slog alarm, kom flere politipatruljer til stedet, men da var røverne væk. Røverne fik 32.000 kroner i kontanter med sig fra bowlingcentret i Marielyst Strandpark.

Foto: Politiet på efterforskning kort efter røveriet. Arkivfoto: Flemming Keith Karlsen

Røveriet mod bowlingcenter i Marielyst var meget voldsomt.

Offentliggjort Sidst opdateret