Et ældre ægtepar blev lige efter midnat udsat for det, vicekriminalinspektør fra Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi, Søren Ravn-Nielsen, betegner som et usædvanligt groft hjemmerøveri i deres hus i Bursø.
Ægteparret på henholdsvis 64 og 78 år sov, da tre mænd brød ind i huset på Maribovej. De blev imidlertid vækket af de tre gerningsmænd, der alle er i 20'erne og af anden etnisk herkomst end dansk, med kravet om at udlevere penge.
- Den 78-årige mand blev slået i hovedet med et redskab, måske et koben, fortæller Søren Ravn-Nielsen. Han er derfor også stadig indlagt på sygehuset til behandling af sine skader i ansigtet, som han fik af gerningsmændene.
Kvinden blev ifølge Søren Ravn-Nielsen udsat for noget uterlighed. Hvilket han uddyber med, at hun er blevet forulempet og har lidt seksuel overlast. Hun bliver onsdag morgen stadig afhørt af politiet, men vil senere komme under lægebehandling. Begge er i dag stærkt chokerede.
Røveriet stod formentlig på i en times tid - måske mere, inden det lykkedes kvinden, der var bagbundet, at komme ud af et vindue og over til naboen.
Der er endnu ikke klarhed over, om gerningmændene fik noget udbytte med sig.
Politiet er i øjeblikket i gang med tekniske undersøgelser på stedet. Og politiet efterlyser vidner, som har opholdt sig og eventuelt set noget i og omkring Maribovej i Bursø mellem midnat og cirka klokken 2.30 i nat.
Søren Ravn-Nielsen fortæller yderligere om de tre gerningsmænd, at de alle talte dansk.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde