Uskyldig kvinde sad fængslet i to år

En rumænsk kvinde har nu endeligt fået papir på, at hun ikke skal straffes for narkosmugleri til Danmark.

Sagen er opsigtvækkende, fordi hun kom til at tilbringe næsten to år bag tremmer, før hun i november sidste år blev frifundet af Københavns Byret.

I første omgang ankede anklagemyndigheden dommen til Østre Landsret, men nu er sagen opgivet. Frifindelsen står ved magt.

- Det er vi meget tilfredse med, siger den 22-åriges forsvarer, advokat Jacob Juul.

Kort efter nytår 2008 blev kvinden anholdt sammen med sin tyrkiske kæreste i lufthavnen i Kastrup efter fundet af næsten 10 kilo heroin i to kufferter.

Hun nægtede at kende til narkoen, men byretten fandt hende alligevel skyldig og idømte hende fængsel i ni år.

Så opdagede forsvareren, at en af domsmændene var inhabil. Han er ansat i Skat og har beskæftiget sig med toldkontrollen i lufthavnen.

Derefter måtte sagen gå om - og nu med frifindelse som resultat.

Derimod er den tyrkiske mand på 39 år af byretten gjort ansvarlig for smugleriet og har fået en straf på 10 års fængsel. På torsdag og fredag skal landsretten tage stilling til hans anke.

Rumæneren er indkaldt som vidne, og det offentlige vil betale hendes rejse til København.

Hos Statsadvokaten for København siger fuldmægtig Trine Outzing Sorgenfri, at afgørelsen om at lade sagen falde skyldes en konkret vurdering.

- Vi har skullet vurdere sandsynligheden for, at landsretten ville komme frem til en anden bedømmelse af beviserne, siger hun.

Muligvis kommer der et efterspil i form af et erstatningskrav.

/ritzau/

Frifindelsen af en rumænsk kvinde står ved magt. I to år sad hun fængslet for at have smuglet 10 kilo heroin til Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret