Ven nagler Amagermanden for mord

Det var med fuldt overlæg, at den nu 46-årige MLH i 1987 kvalte den 73-årige Edith Louise Andrup i Valby.

Sådan lød forklaringen fra MLHs barndomsven og flyttemandskollega Tommy Velbæk, da han fredag afgav forklaring i retten.

- Han fortalte mig, at han gjorde det for at se, om han kunne leve med det, sagde Velbæk i retten.

Ifølge barndomsvennen, der også har stået frem på DR med sin forklaring, fortalte MLH, at han, efter de havde flyttet for den ældre Fru Andrup i Valby, tog tilbage til kvinden.

- Han fortalte, at han ringede på dørtelefonen, præsenterede sig som en af flyttemændene og sagde, at han havde glemt et tæppe. Så lukkede hun ham ind, sagde Tommy Velbæk.

I lejligheden bedøvede Amagermanden sit offer med æter, før hun blev stranguleret.

- Vi havde altid æter, for vi brugte det til at trække essensen ud af pot. Vi røg en del hash dengang, sagde vidnet.

Efter drabet i lejligheden fandt politiet et aftryk af en Adidas-sko i kvindens lejlighed, hvilket fik anklager Anne Birgitte Stürup til at spørge Velbæk, om han kunne huske, hvilke sko MLH gik i.

- Marcel gik i Adidas-sko. De var helt nye, og han ville ikke smide dem ud, så efter drabet snittede han et hak i dem for, at skoaftrykkene ikke skulle matche. Det har han selv fortalt mig, sagde Velbæk.

Under afhøringen fredag erkendte vidnet, at han har været heroinmisbruger i en årrække efter drabet i 1987. Han mener selv, at sagen kan have været med til at presse ham ud misbruget, og han har haft svært ved at vidne mod sin barndomsven.

- Jeg har holdt utroligt meget af manden, så det har været meget svært for mig det her, sagde han.

/ritzau/

Amagermanden dræbte ældre kvinde for at se, om han kunne leve med det, siger hans barndomsven i retten.

Offentliggjort Sidst opdateret