Vollsmose: Tre løslades efter skud og ballade
Foto: Sonny Munk Carlsen /Scanpix
Sonny Munk Carlsen /Scanpix
Politiet står parat til at styre eventuelle urolige elementer, når dommere i Retten i Odense onsdag skal afgøre, om tre anholdte fra bydelen Vollsmose skal fængsles eller ej.
Derimod er tre andre anholdte blevet sat på fri fod.
En dommer skal bedømme politiets mistanke mod de to mænd, der sigtes for natten til tirsdag at have affyret skud mod to mænd i en bil nær Vollsmose Torv.
Her var mange mennesker i forvejen samlet for at fejre afslutningen af ramadanen, men i stedet blev mange vidner til en blodig begivenhed.
Politiet oplyser, at de anholdte er henholdsvis 20 og 26 år. Begge sigtes for drabsforsøg.
Den ene af mændene i bilen blev såret af skud i det ene ben, mens den anden, chaufføren, nåede at stikke af.
Den sårede mand, der ligeledes er 26 år, blev også snittet i benet med en kniv, inden han blev bragt til behandling på traumecentret på Odense Universitetshospital.
Derefter tog begivenhederne en endnu vildere drejning.
Op mod 60 mænd kørte af sted i biler til traumecentret for at få fat i patienten, og inde på hospitalet for bevæbnede mænd med køller rundt og lavede hærværk.
Den tredje, der onsdag skal afhøres foran en dommer i Odense, er netop sigtet for at have deltaget i hærværksaktionen. Han er 19 år.
Desuden skal han have truet både ansatte på hospitalet og politifolk.
Indtil nu har politiet kun sigtet yderligere tre for at have deltaget i angrebet på hospitalet. En 18-årig, der også blev anholdt tirsdag, er onsdag morgen blevet løsladt.
Natten til onsdag var der enkelte stenkast i den plagede bydel.
- Men ellers har der været forholdsvist roligt, siger vagtchef Jesper Fält i Fyns Politi.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned