Whistleblower fik sag om svindel i boligforening til at rulle
Aarhus Kommune modtog i 2020 en henvendelse fra en whistleblower, der fik sagen om mulig svindel i Østjysk Bolig til at rulle. (Arkivfoto). Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Aarhus Kommune politianmeldte boligdirektør efter en henvendelse om mulig snyd med boligforenings midler.
Tre mænd er ved Retten i Aarhus fundet skyldige i at have svindlet Østjysk Bolig og en entreprenørvirksomhed, som boligforeningen samarbejdede med.
Læs om sagen her:
* Det var en henvendelse fra en whistleblower, der i 2020 førte til, at Aarhus Kommune som tilsynsførende med almene boligforeninger begyndte at interessere sig for forholdene i Østjysk Bolig.
* En intern revisionsrapport viste i oktober 2020, at den daværende direktør i Østjysk Bolig kunne have modtaget private ydelser for mere end 370.000 kroner.
* Aarhus Kommune skred til politianmeldelse af boligdirektøren og hyrede et advokatfirma til at foretage en nærmere undersøgelse af forholdene.
* Redegørelsen viste i april 2021, at der var mistanke om bedrageri og mandatsvig for mindst 15-20 millioner kroner.
* Bestyrelsen for boligselskabet blev efterfølgende udskiftet, og Østjysk Bolig blev sat under administration.
* I december 2023 rejste Østjyllands Politi tiltale mod fire personer for mandatsvig og bedrageri af særlig grov karakter. Anklagen blev rettet mod tre ansatte i boligforeningen samt en ansat i en leverandørvirksomhed.
* Der var i første omgang rejst tiltale for svindel for samlet set 24 millioner kroner. Det blev under retssagen, der begyndte i januar 2025, nedjusteret til 13 millioner kroner.
* Østjysk Bolig har 40 afdelinger med 2569 lejeboliger. 371 af dem ligger i Skanderborg Kommune, resten i Aarhus Kommune. Der er tale om både familie-, ældre- og ungdomsboliger.
* Den største afdeling er Bispehaven i Aarhus V med 562 lejemål.
Kilder: Jyllands-Posten, oestjyskbolig.dk, Jyllands-Posten, Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker