Afsløring: Ny Star Wars-film på vej
Fans af filmserien om stjernekrigen kan godt begynde at glæde sig. Indspilningerne til en ny Star Wars-film er nemlig begyndt, skriver The Hollywood Reporter.
Disney vil endnu ikke afsløre, hvem der skal have hovedrollerne i den nye film, men de fleste af stjernerne er allerede fundet.
- Vi har mange af dem på plads. Vi er bare ikke helt færdige endnu, siger Alan Horn, som er øverste chef hos Disney Studios.
Chefen indrømmer, at manuskriptet har drillet Disney, og det derfor har taget noget tid, før man kunne komme i gang med optagelserne.
- Den har stået på manuskript, manuskript, manuskript, fortæller Alan Horn.
Star Wars er en science fiction-serie, som udspiller sig i en fiktiv galakse og har flere parallelle handlinger. Historien følger den unge Anankin Skywalker, som ønsker at blive jediridder. Filmene har millioner af fans verden over.
Filmen forventes at få premiere i december 2015, og historien fortsætter der, hvor episode seks slipper historien.
Newspaq
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde