Anders Lund: Lad os betale 6000 i licens

Hver fredag huserer han på moderkanalen DR1 i Det Nye Talkshow, men Anders Lund Madsen bryder sig ikke om de planer, der er lagt for lillebrorkanalen DR2.

- Jeg synes, det er tosset, at satiren skal skæres væk, siger Anders Lund Madsen, der hellere ser, at DR går den modsatte vej og hæver licensen.

- Jeg synes jo bare, at man bør betale 6000 i licens, så vi kan få lavet nogle ordentlige programmer, siger talkshowværten.

På fredag i det nye talkshow får Anders Lund Madsen besøg af en kvinde, der fremavler turkise hønseæg, en kvinde, der har reddet tusindvis af katte, samt journalisten Michael Jeppesen og musikeren Yoav.

/ritzau/

Talkshowværten Anders Lund Madsen bryder sig ikke om, at DR vil skære ned på de satiriske programmer på DR 2.

Offentliggjort Sidst opdateret