Anni: Slet ikke tid til Vild med dans

Det har aldrig været Anni Fønsbys intention at deltage i Vild med dans. Det hele er udsprunget af en rygtestrøm i pressen, fortæller hun i dag.

- Det eneste, jeg har sagt, er, at danseren Silas Holst havde sagt til mig, at jeg ville være hans drømmepartner, men jeg har slet ikke tid til at være med i Vild med dans, lyder det fra Anni Fønsby.

Hun er i øjeblikket i færd med at skrive en bog og arbejder også på en tv-serie.

- Og så er jeg også ved at indgå et samarbejde med B.T. om at skrive for dem, siger Anni.

Både hende og hendes mand Erik Damgaard afviser over for Ritzau en historie i Se og Hør, hvor Erik skulle have sagt, at han er vred på TV 2, fordi Anni ikke kom med i Vild med dans.

- Det er en opdigtet historie, lyder det fra Erik Damgaard og bakkes op af Anni.

- Alle de rygter, der har været, er opstået, efter at TV 2 var færdige med castingen. Jeg har aldrig været i kontakt med TV 2 omkring Vild med dans.

/ritzau/

Anni Fønsby har aldrig været i kontakt med TV 2 angående Vild med dans. Kendisparret Anni og Erik er træt af rygter.

Offentliggjort Sidst opdateret