Aqua-medlem skal skilles
Foto: Polfoto/FLINDT MOGENS
Polfoto/FLINDT MOGENS
Det tidligere medlem af den verdenskendte danske supergruppe Aqua, René Dif, skal skilles fra sin kone, Rikkemaija. Det oplyser parret i en pressemeddelelse.
- René Dif og hans hustru Rikkemaija har valgt at bo hver for sig. Rikkemaija og René har været par i 7 år og blev gift for 2½ år siden på Holckenhavn Slot på Sydfyn. Parret har nu besluttet at lade sig at skille og flytte fra hinanden. Skilsmissen er en fælles beslutning og er helt udramatisk, lyder det.
- Vi er ikke interesserede i at udtale os omkring vores private forhold og håber, at pressen vil respektere dette, udtaler Rikkemaija og René Dif.
René Dif var med hits som "Barbie Girl" og "Dr. Jones" med til at sætte dansk musik på verdenskortet i 1990'erne.
Parret har sammen to børn fra henholdsvis 2008 og 2013, mens René Dif også har en datter fra et tidligere forhold.
Newspaq
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker