Danske Aura Dione er blandt de 10 mest succesfulde debutanter på den europæiske musikscene i år.
Den unge sangerinde fra Bornholm er blandt vinderne af EU-Kommissionens musikpris 2011, som gives til nye navne, der har opnået succes med deres debutalbum uden for hjemlandet.
Prisen bliver uddelt ved et stort tv-transmitteret show under Eurosonic-festivalen i den hollandske by Groningen den 12. januar 2011.
Aura Dione har i det forgangne år opnået stor succes i store dele af Europa med debut-albummet "Columbine", der udkom herhjemme i 2008. Albummet indbragte hende sidste år to priser ved Danish Music Awards som henholdsvis "Årets Kvindelige Kunstner" og "Årets Pop Udgivelse"
EU-Kommissionen har udnævnt i alt 10 vindere, der er udvalgt på baggrund af salgstal, airplay på radiostationer og koncertaktivitet i hele Europa. Blandt de øvrige vindere finder man belgiske Stromae, der stod for sommerens storhit "Alors On Danse", og svenske Miike Snow, som optrådte på sommerens Roskilde Festival.
Det er ottende år, at EU uddeler musikprisen til nye navne på den europæiske musikscene. På listen over tidligere modtagere af prisen finder man blandt andet Tokio Hotel, Katie Melua, Damien Rice og den franske præsidentfrue, Carla Bruni.
Også en stribe danske navne har tidligere modtaget prisen. Det gælder Alphabeat, Ida Corr, Dúné, Hush, The Raveonnettes og Saybia.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet