Beyonce er bange for kvinder uden venner

Hvem styrer verden? Pigerne! I hvert fald ifølge Beyonce, der på nummeret "Run the World (Girls)" netop synger om, hvordan det er pigerne, der får verden til at dreje rundt.

Sangen kan tolkes som lidt af en feministisk bombe - men piger er bare vigtige, mener Beyonce, der ikke selv kunne undvære sine veninder, og ikke kan forstå dem, der kan.

- Når kvinder ikke har nogle veninder, så bliver jeg bange for dem. Jeg er vokset op blandt kvinder, og jeg tror, at vi kan lære hinanden så meget, siger sangerinden og fortsætter:

- Jeg tænker tit på, hvor uselviske vi er, hvilke ting vi har brug for at høre og hvor meget pres der ligger på os kvinder i dag, siger Beyonce.

Hun prøver derfor at skrive sange, der kan hjælpe kvinder rundt om i verden.

- Jeg forsøger at skrive sange, der bringer det bedste frem i os, og som bringer os tættere sammen. "Put a ring on it"? Det er en god måde at smide et hint på uden at være hende psykopaten der siger "Gift dig med mig", siger hun og fortsætter.

- Nogle gange tager vi 3 eller 5 kilo på og nogle gange mere. Og hvad så? Nogle gange skal man bare omfavne det og finde det smukke i det. Derfor "Bootylicious", siger sangerinden.

/ritzau/

Veninderne er vigtige for Beyonce, der ikke forstår, hvordan nogle kvinder kan undvære dem.

Offentliggjort Sidst opdateret