Bob Dylan bespiser millioner af fattige

Julen er hjerternes fest, og den amerikanske sanger og musiker har et stort et af slagsen. Med en ny juleplade vil Dylan hjælpe fattige amerikanere med at få mad på bordet i juletiden. Samtlige royalties fra pladen har Dylan nemlig på forhånd skænket til hjælpeorganisationen Feeding America, som tilbyder mad til amerikanere uden penge på lommen.

- Det er en tragedie, at 35 millioner mennesker i det her land, heraf 12 millioner børn, ofte går sultne i seng og vågner op den næste morgen uden at vide, hvor det næste måltid skal komme fra, siger Bob Dylan ifølge sin egen hjemmeside.

Julepladen bærer titlen "Christmas in the Heart" og bliver Bob Dylans 47. albumudgivelse. Indtægterne fra pladen forventes at kunne blive til fire millioner måltider mad, som skal gives til 1,4 millioner mennesker hen over julen.

Det er ikke bare de fattige amerikanere, der kan nyde godt af Bob Dylans gavmildhed. Ifølge sangerens hjemmeside samarbejder Dylan med hjælpeorganisationer flere steder i verden, blandt andet i England, om en lignende hjælpeordning.

Bob Dylans plade kommer på gaden i USA den 13. oktober.

/ritzau/

Den amerikanske sanger skænker al indtjening på ny juleplade til de fattige.

Offentliggjort Sidst opdateret