Håndboldstjernen Joachim Boldsen kom med i "Vild med dans" ved en fejl, da han i 2007 dannede par med Vickie Jo Ringgaard i det populære danseprogram på TV2.
Det fortæller Joachim B. Olsen, som vandt danseprogrammet i 2008, i sin bog "Du kan meget mere end du tror".
Den nordjyske kuglestøder fortæller nemlig, at programmets caster Alice Venndt allerede i 2007 blev bedt om at ringe til Joachim B. Olsen for at spørge, om han ville være med i programmet.
'Hun sagde:"O.k., ham spørger jeg," og så ringede hun tilbage og sagde:"Han sagde ja." Men i stedet for at ringe til mig var hun kommet til at ringe til håndboldspilleren Joachim Boldsen, skriver Joachim B. Olsen i sin bog.
Den store kuglestøder fortæller også, at han har sagt nej til at være med i flere tv-shows. TV2 spurgte ham, om han ville være med i "Varm på is", som groft sagt var "Vild med dans" på is. Joachim B. Olsen syntes, det var et dårligt program, og risikoen for at blive skadet var for stor, skriver han.
Joachim B. Olsen sagde også nej til Showtime, som Venstre-politikeren Jens Rohde vandt.
'Det program havde jeg bare ikke nogen god mavefornemmelse med. Måske kunne jeg have været med, hvis det havde være efter Vild med dansk, for der lærte jeg lidt om at underholde.' skriver Joachim B. Olsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet