Boyband-stjerne igen bag grand prix-sang

Den irske superstjerne Ronan Keating er endnu en gang med i kulissen ved Dansk Melodi Grand Prix. I 2009 var det blandt andre Keating, som stod bag Brincks vindersang "Believe Again".

I 2010-udgaven af grand prix'et er Ronan Keating igen at finde på komponistlisten. Denne gang hedder sangen "All About A Girl" og synges af Joakim Tranberg.

Ronan Keating er dog så stor en stjerne, at han som den eneste fra teamet bag sangen ikke var mødt op, da der tirsdag var pressemøde i DR Byen, hvor deltagerne til Dansk Melodi Grand Prix 2010 blev afsløret.

Måske er det, fordi Ronan har travlt med at øve sig på sin nye rolle som radiovært. I søndags debuterede sangeren nemlig som pladevender på London-radiostationen Magic 105,4.

Ronan Keatings fans kan dog efter alt at dømme også godt skyde en hvid pil efter at få et glimt af stjernen i forbindelse med selve gran prix'et lørdag den 6. februar i Aalborg. Ifølge superstjernens hjemmeside er han nemlig optaget andetsteds den dag.

6. februar giver Ronan Keating koncert på et spillested i byen Napier. Og han kommer næppe lige et smut forbi Aalborg for at hilse på. Napier ligger nemlig på den anden side af jordkloden i New Zealand.

I 2009 havde Ronan Keating og de andre bag Brincks vinderhit godt nok succes herhjemme med grand prix sejren. Den succes var dog mere begrænset ved den internationale finale i Moskva, hvor Danmark måtte tage til takke med en 13.-plads.

2009 blev i øvrigt en smerteligt år for Ronan Keating, der mistede sin ven og tidligere kollega fra drengebandet Boyzone, Stephen Gately. Gately døde efter en bytur på Mallorca på grund af væskeansamling i lungerne.

Ved Stephen Gatelys begravelse i oktober optrådte Ronan Keating med sangen "In This Life. Stephen Gately blev 33 år.

/ritzau/

Ronan Keating - kendt fra Boyzone - var dog ikke mødt op til præsentation af grand prix-feltet. Han kommer næppe heller til selve grand prix'et.

Offentliggjort Sidst opdateret