Brian Laudrup opgiver at sælge villa nr. 2

Hvis du drømmer om at drikke kaffe i Brian Laudrups stue eller spille bold i hans have - så har du måske forspildt din chance.

Indtil for ganske nyligt kunne man købe den tidligere fodboldstjernes hjem i Skodsborg nord for København for den nette sum af 15,9 millioner kroner.

Men nu har Brian Laudrup opgivet at sælge og har pillet boligannoncen af nettet, skriver Boliga.dk.

Laudrup-villaen har havudsigt over Øresund, tre badeværelser og en over 2000 kvadratmeter stor grund, men har altså ikke fristet nogen købere endnu.

Ifølge ejendomsmægleren holder Laudrup-familien en "salgspause".

- Hvorfor kan jeg ikke sige. Vi kigger på det igen efter sommerferien. Men hvis der kommer en kunde i den nærmeste fremtid, er huset stadig til salg, siger ejendomsmægler Ivan Eltoft Nielsen til Boliga.dk.

Ivan Eltoft Nielsen stod også for salget af Laudrups Rungsted-villa, som blev solgt i sidste uge.

Det tog i alt to år, fem mæglere og et prisnedslag på ca. 10 millioner kroner, før Brian Laudrup endelig fik solgt villaen på Rungsted Strandvej.

Brian Laudrup og hans kone, Mette, flyttede fra Rungsted til Skodsborg i 2007, hvor de købte huset på 180 kvadratmeter for 14 millioner kroner.

Brian Laudrup satte huset til salg for et år siden for 17,5 millioner kroner, men barberede ni måneder senere 1,6 millioner kroner af prisen.

/ritzau/

Brian Laudrup har opgivet salg af millionvilla i Skodsborg. For nyligt fik stjernen endelig solgt sin anden villa i Rungsted efter prisnedslag på 10 millioner.

Offentliggjort Sidst opdateret