Instruktøren har ifølge den svenske avis Dagens Nyheter købt rettighederne til Astrid Lindgrens bog, der udkom i 1973. Bogen henvendte sig til børn, men var alligevel kontroversiel, fordi den tog døden op som emne.
Ifølge den svenske avis forventer holdet bag den kommende storfilm at bruge 200 millioner svenske kroner på filmen.
Tidligere har det kun være svenske film som filmatiseringen af Jan Guillous "Arn" med svenske Stellan Skarsgård og danske Jakob Cedergren i to af rollerne, der har været oppe omkring det samme budget som det, der er afsat til denne produktion.
Beløbet er dog næsten det samme som det, der blev brugt på Alfredsons anmelderroste spionthriller, filmatiseringen af John le Carrés roman "Tinker, Tailor Soldier Spy" ("Dame, konge, es, spion", red.) med skuespillerne Gary Oldman og Colin Firth.
Brødrene Løvehjerte hed oprindeligt kun Løve til efternavn, men Jonatan fik navnet Løvehjerte - efter den engelske kong Richard Løvehjerte - da han sprang i døden fra brødrenes brændende hus for at redde sin syge lillebror Karl fra at brænde inde.
Da Jonatan ramte jorden, havde han Karl - også kaldet Tvebak - på ryggen, og kun Karl overlevede. Men kort tid efter dør han også af sin sygdom, og begge brødre genforenes i "livet efter døden", landet Nangijala.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker