Citybois-medlem finder sammen med Burhan G
Anthon Edwards og Burhan G udsender fredag nummeret "Holder os vågne". Foto: Nabil Nafar/Universal Music/Free
Nabil Nafar/Universal Music/Free
Anthon Edwards springer ud som solist og lige i armene på Burhan G, der er med på hans første single.
I oktober sprang Thor Farlov fra Citybois ud som solist, og nu er turen kommet til hans makker i den populære duo, Anthon Edwards.
Fredag udkommer han med sin første single - sammen med Burhan G. Nummeret hedder "Holder os vågne", lyder det i en pressemeddelelse, der også afslører, at det er i genren R&B.
- Mine sange handler om kærlighed, sorg, store tanker og næstekærlighed. Men mest af alt føler jeg, at hele projektet handler om, at man skal kunne være sig selv - det er det, man kommer længst med; så giv slip og vær den, du er, siger han i pressemeddelelsen.
De to drenges soloeventyr er dog ikke et farvel til Citybois, selv om de ifølge B.T. begge har trukket sig ud af deres virksomhed, Bois I/S.
I et radioprogram på P3 har Thor Farlov for et par uger siden slået fast, at de to drenge stadig holder fast i deres duo, selv om de nu altså laver musik med andre.
Tilbage i maj udgav Citybois albummet "Bois forever", mens det, der skulle have været duoens største turné, blev aflyst på grund af coronasituationen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker