Danske kendiskvinder strålede til modefest
Julie Zangenberg blev ledsaget af sine stylister. Foto: /ritzau/Flindt Mogens
/ritzau/Flindt Mogens
Julie Zangenberg, Szhirley og Anne Glad var blandt de celebre gæster til uddelingen af modeprisen Guldknappen.
Danske modevirksomheder blev hædret og hyldet tirsdag aften til uddelingen af Guldknappen, som magasinet Alt for damerne står bag.
En lang række danske kendiskvinder var med til den fashionable prisuddeling, der blev uddelt i Skuespilhuset i hjertet af København, fremgår det af flere billeder på Instagram.
Blandt de celebre gæster var blandt andre sangerinden Szhirley, som har delt et billede, hvor hun poserer i sin lange kjole.
Julie Zangenberg var også med til festlighederne og blev ledsaget af sine stylister, viser hun på et foto.
- Stolt af de ekstraordinære kvinder (og mænd), der arbejder for og med mig, skriver den 28-årige skuespillerinde og iværksætter.
Den højgravide Kender du typen-ekspert Anne Glad nød også aftenen, som er blandt de sidste, inden hendes lille søn kommer til verden.
"Smuk dag på kajen", skriver hun i et hashtag og afslører samtidig i et andet hashtag, at hun er i uge 40. Dermed kan hun føde når som helst.
Også arkitekten og tv-værtinden Eva Harlou deltog i Guldknappen og nød den fashionable aften.
"Smukke København", lyder det blandt andet fra hende i et hashtag.
Se billederne her:
Szhirley: https://www.instagram.com/p/BYZ4iY8nTPN/?taken-by=szhirleys
Zangenberg: https://www.instagram.com/p/BYY9SZ8nFqo/?taken-by=juliezangenberg
Harlou:
https://www.instagram.com/p/BYYdcKTl5EW/?taken-by=evaharlou
https://www.instagram.com/p/BYYdwfpl0-1/?taken-by=evaharlou
Glad: https://www.instagram.com/p/BYYrXAMjY_a/?taken-by=anneglad_officiel
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde