Titelnummeret "Celebration" er det eneste nye nummer på Madonnas nye album, men alligevel er det strøget direkte til tops på den danske officielle album hitliste.
Det er ikke kun i Danmark, at Madonna med "Celebration" kan fejre en plads i toppen af hitlisterne. Også i blandt andet England er det nye album nummer et, og dermed tangerer hun selveste Elvis Prestleys rekord, der ligesom Madonna har haft imponerende 11 album øverst på hitlisten i Storbritannien.
Succesen i Danmark hænger måske sammen med, at det er under to måneder siden hun gav koncert i Danmark foran godt 40.000 tilskuere i Parken i København.
Den 51-årige er stadigvæk et eftertragtet sexikon, men selvom hun er ugift for tiden, så kan eventuelle bejlere godt droppe at bede om hendes hånd. Svaret bliver nemlig et rungende nej, fastslog hun i det amerikanske talkshow David Letterman onsdag aften.
- Så vil jeg hellere blive kørt over af et tog, lød svaret på spørgsmålet om et nyt ægteskab.
"Celebration" indeholder to CD'er med 36 sange og to bonusnumre.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde