Dave Grohl: Nirvana heppede på Danmark ved EM i '92
Dave Grohl har gode minder fra Roskilde Festival. Foto: /ritzau/Chris Pizzello
/ritzau/Chris Pizzello
Fredag aften indtog Foo Fighters Orange Scene, og forsangeren delte ud af sine tidligere Roskilde-minder.
Han var med egne ord stadig kun en knægt, da han som 23-årig i 1992 satte sig bag trommerne for at spille med bandet Nirvana på Roskilde Festivals Orange Scene.
Siden da har Dave Grohl spillet flere gange på den ikoniske festival - blandt andet med Foo Fighters i 2005 og bandet Them Crooked Vultures i 2010.
Men da Foo Fighters indtog Orange Scene fredag aften, var det især koncerten for 25 år siden med Nirvana, der stod klart i Dave Grohls erindring.
For den aften skete der nemlig noget stort. Kort før bandet gik på scenen, spillede Danmark sig til sejren i EM i fodbold over Tyskland på Nya Ullevi Stadion i Göteborg.
Og det var åbenbart ikke kun danskerne, der dengang bad til en sejr over de tyske giganter.
- Lige inden vi skulle spille koncerten, fik vi at vide, at Danmark var i gang med at spille en meget vigtig kamp. Vi sad og krydsede fingre ude bagved og håbede, I ville vinde, fortalte Dave Grohl fra scenen fredag aften.
- Og I vandt kampen!, jublede han.
Det var altså ikke bare en stor aften for Danmark, men også for bandet med nu afdøde Kurt Cobain i spidsen, selvom han, da han gik på scenen, lød mindre begejstret.
- Nå, men tillykke med det der sport, lød det dengang fra ham ifølge DR.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde