En ny garderobe og en ny funklende hårpragt er ikke altid løsningen på at få et bedre liv. Derfor har Susannah Constantine og Trinny Woodall sat sig for at lave et makeoverprogram for kvinder, der ikke blot forvandler kvindernes tøjstil, men også deres syn dem selv og deres krop.
De to modedesignere vil rejse USA tyndt for at besøge kvinder, som har bedt om deres hjælp. Men de møder ikke bare op med en ny garderobe i hånden. I stedet tilfører de en ny tøjstil til kvindernes liv, ved at bo sammen med dem og snakke med deres venner og familie.
Susannah Constantine og Trinny Woodall håber, at det vil få andre kvinder til at tænke, at de kan vågne op den næste dag og gøre det samme.
Programmet hedder slet og ret "Making Over America with Trinny and Susannah".
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker