De kendte ønsker dronningen tillykke
Dronning Margrethe fejrer i dag sin fødselsdag. Foto: Jens Dresling. Polfoto
Polfoto/JENS DRESLING
Dronning Margrethe kan i dag fejre sin 75-års fødselsdag, og det går ikke ubemærket hen hos de danske kendisser.
Hele Danmarks dronning fylder torsdag 75 år, og det bemærker de danske kendisser også.
På de sociale medier kan man følge med i lykønskningerne, der strømmer ind til dronningen, fra de danske kendisser.
- Tillykke med fødselsdagen til den danske dronning, skriver sangerinden Fallulah til et billede, som hun har uploaded på Instagram af dronning Margrethe.
- Du ser godt ud, Daisy, tilføjer hun.
Også sangerinden Pernille Rosendahl fejrer på sin twitter-profil landets dronning.
- I dag: HURAA #margrethe75 og #Carlprisen, skriver sangerinden, der altså både fejrer Margrethe og prisuddelingen af Carlprisen, som finder sted torsdag aften, og som hædrer danske sangskrivere og komponister.
Bloggeren og tv-værten Christiane Schaumburg-Müller O'Conner lader heller ikke dronningens fødselsdag passere uden opmærksomhed.
På Instagram har hun uploadet et billede af sin morgenmad hos A.C. Perchs tehandel, som hun ønsker tillykke med fødselsdagen, men den blonde forretningskvinde husker også regenten.
- P.s. Vi sender selvfølgelig også et stort tillykke til Daisy, skriver hun til sit Instagram-billede.
Newspaq
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde