De Niro blev afvist på sit eget hotel

Under optagelserne forsøgte han - i fuldt kostume og make-up - at komme ind på The Greenwich Hotel, der ligger i Tribeca-bydelen i New York, og som De Niro selv ejer.

Men Hollywood-stjernen blev afvist i døren af sine egne sikkerhedsfolk, der ikke kunne kende ejeren og mistænkte ham for at være en tilfældig gadebums.

- Jeg skældte dem ikke ud. De ville ikke have mig ind, og jeg sagde til dem, at jeg heller ikke ville have nogen som mig selv ind på hotellet, siger han til MSNBC.

Filmen, der får premiere i de amerikanske biografer i denne weekend, handler om en mand, der forlader sin familie og indleder en længere nedtur, hvor han til sidst ender på gaden.

En dag dukker han op på et herberg, hvor hans søn arbejder som frivillig, og spørgsmålet er så, om de to kan finde sammen igen.

Sønnen spilles i øvrigt af unge Paul Dano, der brød igennem med rollen som prædikanten Eli Sunday i den dobbelte Oscar-vinder "There Will Be Blood".

/ritzau/

Foto: Dave Allocca/AP

Noget tyder på, at Robert De Niro levede sig meget overbevisende ind i rollen som hjemløs i filmen "Being Flynn".

Offentliggjort Sidst opdateret