Derfor bliver Vild med dans-finalen historisk
Johannes Nymark og Silas Holst skal danse mod hinanden i finalen. Foto: Polfoto/FLINDT MOGENS
Polfoto/FLINDT MOGENS
I 11 uger har de kæmpet for overlevelse, men nu skal de kæmpe for sejren.
Når Vild med dans-finalen løber af stablen i Horsens fredag den 28. november, bliver det en historisk en af slagsen.
For ikke nok med, at danseshowet for første gang rykker væk fra Sjælland i en finale, så er der også to helt specielle finalister, der skal kæmpe mod hinanden.
Den professionelle danser, Silas Holst, der danser med vejrpigen Sara Maria Franch-Mærkedahl, skal således kæmpe mod sin ægtemand, skuespilleren Johannes Nymark, der danser med Claudia Rex.
Det er første gang i den danske Vild med dans-historie, at et ægtepar skal dyste mod hinanden i finalen.
- Uanset hvad, så får vi jo et trofæ med hjem, men jeg vil helst have, at det er i min taske, siger Johannes Nymark og griner.
For Silas Holst, der for femte gang skal kæmpe i en finale, bliver det også ganske specielt at skulle danse mod ham, han også deler dobbeltseng med.
- Jeg synes, det er helt vidunderligt. Det er en drømmefinale for mig, for samtidig med, at jeg selv er glad, er jeg også stolt af min mand, siger Silas Holst.
Newspaq
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde