Det skal du vide om køb af brugt Chromecast og Apple TV
Køber man brugt elektronik hos en forhandler, er man stadig beskyttet af købeloven. Det er man ikke, hvis man køber hos en privatperson, der sælger en vare beset eller uden ansvar. Foto: Colourbox/Free
Colourbox/Free
Inden man køber det første, man finder, skal man undersøge, om enheden er nulstillet, opdateret og gearet til ens fjernsyn.
Der kan være mange penge at spare ved at købe en chromecast eller et Apple TV brugt.
Men der er en række ting, man bør tjekke, inden man køber en ny enhed brugt, råder teknologiredaktøren ved Computerworld, Niels de Boissezon, og opfordrer til, at man møder fysisk op hos sælger, hvis man køber af en privatperson.
- Man skal sikre sig, at enheden er nulstillet korrekt, og at den er opdateret. Dernæst bør man tilslutte den, så man sikrer sig, at den starter op, som den skal, og fungerer, siger han.
Der findes flere forskellige Chromecast-udgaver, så inden man bare klikker den første, man finder, hjem, skal man være opmærksom på, hvilken version man køber.
Selv om Chromecast 1-versionen ikke sælges fra ny mere, virker den stadig, og det kan være en praktisk metode til at gøre et gammelt tv smart og streame indhold til det på, forklarer Mikkel William Nielsen, projektleder for Test og Analyse i Forbrugerrådet Tænk.
- Chromecast 2.0 blev lanceret for et par år siden, og den store forskel mellem de to er, at Chromecast 2.0 har en bedre evne til at koble sig på trådløse netværk.
- De er ikke fuldstændig identiske de to modeller, selv om de hedder det samme, så det vil være at foretrække at få en nyere version, siger Mikkel William Nielsen.
Det samme gælder inden for Apple TV, hvor der også er flere generationer på markedet.
Køber man de allernyeste versioner af Chromecast og Apple TV, Chromecast Ultra og Apple TV 4K, skal man være opmærksom på, om ens tv og abonnement er gearet dertil, tilføjer Niels de Boissezon.
- Selv om man har et fjernsyn, hvor man kan se 4K-indhold, kræver det også, at man har en streamingudbyder, som tilbyder 4K-indhold, siger han.
Køber man brugt elektronik hos et firma, er man som forbruger stadig beskyttet af købeloven, hvis der skulle være fejl og mangler. Og har man købt varen over nettet, vil man som udgangspunkt også have 14 dages fortrydelsesret.
Køber man derimod brugt elektronik hos en privatperson, er man ikke beskyttet af købeloven, hvis man køber varen af en sælger, der sælger det som beset eller uden ansvar.
Det pointerer juridisk konsulent ved Forbrugerrådet Tænk Paula Brammann.
- Som privatperson afhænger ens rettigheder af, hvad man har aftalt med sælger. Selv om sælger er privatperson, gælder den loyale oplysningspligt stadig.
- Det vil sige, at tilbageholder sælger vigtig information om alvorlige mangler ved varen, vil vedkommende fortsat kunne drages til ansvar, siger hun.
Har man ikke aftalt noget, har man faktisk to års reklamationsret ifølge købeloven, men praktisk kan den være svær at gøre brug af.
- Hvis man klager til en privat sælger, og man ikke kan finde en løsning, så er der ikke noget ankenævn, der kan hjælpe dig. Man er nødt til at lave et civilt søgsmål, men det er ofte både dyrt og tidskrævende, siger Paula Brammann.
Fakta: Baggrundstjek sælger
- Få så mange oplysninger om sælger som muligt.
- Det kan være vedkommendes fulde navn, adresse, telefonnummer og arbejdsplads.
- Krydstjek oplysningerne om sælger på eksempelvis Google, Facebook og Krak.
- Overvej at handle over formidlingsplatforme, eller mød hinanden fysisk for at udveksle penge og vare.
- Undlad under alle omstændigheder at forudbetale.
Kilde: Paula Brammann.
/ritzau fokus/
Seneste artikler
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Jimmy hejser flaget: Veteraner kommer på finansloven
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik