DR2-anmelder er ængstelig for anmelderne

Den selvsikre filmanmelder Mikkel Munch-Fals - kendt fra "DR2 Premiere" - spillefilmdebuterer den 23. september med "Smukke Mennesker".

Men på trods af sin fortid som anmelder, føler han sig alligevel sårbar, når han om kort tid skal møde anmelderkorpset med sin nye film.

- Det, der rammer en ved den slags, er, at man har sænket sine parader. Man har ligesom inviteret til fødselsdag, og så håber man, at der kommer nogle gæster. Det er måske den form for sårbarhed, siger Mikkel Munch-Fals til Ritzau.

Mikkel Munch-Fals' arbejdsgang som anmelder på "DR2 Premiere" smitter ifølge ham selv af på hans arbejde som filminstruktør. Begge dele er nemlig lystbårne.

- Jeg tror, at i mine tv-anmeldelser såvel som i mine film vil det virke som om, jeg arbejder mere med mit kønsorgan og mit mellemgulv, end med de små grå, siger Mikkel Munch-Fals.

Hvorvidt den nyudklækkede spillefilminstruktør vil vende tilbage til anmelderfaget, forholder han sig ikke afvisende til.

- Jeg har mange visitkort. Jeg har ikke brændt de visitkort, der står anmelder på, siger Mikkel Munch-Fals.

Mikkel Munch-Fals har tidligere instrueret to kortfilm - "Ynglinge" og "Partus".

Han var vært på "DR2 Premiere" mellem 2008 og 2009.

/ritzau/

Mikkel Munch-Fals, der blev berømt som anmelder i filmmagasinet "DR2 Premiere", spillefilmdebuterer i næste uge og er ængstelig for modtagelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret