Dronning Elizabeth fejres af stjerner

Men det var ikke noget arrangement, der kan måle sig med det, som den britiske dronning Elizabeth har planlagt, når hun til sommer kan prale af at have siddet på tronen i 60 år.

Her skal store stjerner som Elton John, Gary Barlow, Cliff Richard, Jessie J og Paul McCartney optræde ved en stor udendørs koncert foran Buckingham Palace.

Alle kan tilmelde sig via nettet, og 10.000 gæster vil blive tilfældigt udvalgt til at få billetter til det store show, der bliver afholdt den 4. juni.

Før showet vil de blive budt på en picnic i dronningens have.

Dronningen har selv været med til at godkende musikprogrammet, mens hendes børnebørn prins Harry og prins William har begge været med til at pege på, hvilke kunstnere der skal optræde.

- Dronningen har set musikprogrammet, og hun er meget tilfreds og glad, fortæller en talsmand fra Buckingham Palace ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Om den 85-årige dronning vil overvære koncerten fra start til slut, er tvivlsomt.

- Hun vælger, hvornår hun vil komme og gå, så hun kommer nok, når jeg begynder at synge, og smutter igen, når Cliff går på scenen, joker Gary Barlow, der organiserer showet.

Også Shirley Bassey og X Factor-drengene fra bandet JSL skal optræde ved showet.

/ritzau/

Foto: PLANET PHOTOS/Planet Photos

Da dronning Margrethe for nylig kunne fejre 40 års jubilæum som regent, var alle sejl sat ved fejringen.

Offentliggjort Sidst opdateret