Dyre billetter til X Factor-finale

Det bliver formentlig nordsjællandsk accent, som det tales i Whiskybæltet, der kommer til at runge på Parkens tribuner ved X Factor-finalen den 27. marts.

Billetterne er nemlig så dyre, at entreprisen for en almindelig familie vil udgøre en mindre formue, hvis far mor og to børn vil ind og se showet på nærmeste hånd.

De dyreste billetter til showet koster 375 kroner. Oveni det skal der betales gebyr til billetforhandler og forsendelse, så prisen løber op i nærheden af 400 kroner.

Sidste år kostede en billet til finalen i Studie 5 en sølle 50'er, oplyser DR.

Rigtig dyrt bliver det, hvis man også have vil lidt mundgodt til showet. Sammen med billetten kan man for 85 kroner ekstra bestille en godtepose.

Den indeholder en pose snacks med baconsmag, en slikpose, en chokoladebar og en sodavand. Posen koster 100 kroner, hvis det skal være med øl i stedet for vand.

Dermed kommer prisen for en familie med far, mor og to børn op på 1965 kroner inklusiv gebyr og forsendelse, hvis børnene får sodavandsgodteposen, og forældrene får posen med øl.

Er det for dyrt, så kan man barbere en hundredlap pr. mand af prisen. Så man tage til takke med en siddeplads i den modsatte ende af scenen.

Er der stadig ikke plads i økonomien, så må man nøjes med en ståplads på plænen på den banehalvdel, der er længst fra scenen. Her er grundprisen pr. billet kun 125 kroner.

En ståplads omkring midterlinjen koster 225 kroner, mens en ståplads tæt på scenen koster 375, ligesom de dyre siddepladser.

DR afviser over for Ritzau at fremlægge sine budgetter for arrangementet. Det kunne ellers give et praj om, hvorfor det skulle være så dyrt.

Man henviser til, at DR's programvirksomhed ikke er omfattet reglerne om aktindsigt. Det vil sige, at licensbetalerne ikke har mulighed for at se, hvordan DR bruger deres penge på arrangementer som for eksempel X Factor-finalen.

DR vil heller ikke afsløre, om man har budgetteret med et overskud fra arrangementet. DR oplyser kun, at der kræves: "en del mennesker i Parken, for at budgettet balancerer".

DR vil heller ikke oplyse, hvor mange billetter, der sælges inden for de forskellige priskategorier. Ritzau er dog på baggrund af oplysninger fra Billetlugen.dk kommet frem til et cirkatal.

6500 siddepladser nærmest scenen til 375 kroner.

2000 ståpladser tættest på scenen til 375 kroner.

9000 ståpladser langt fra scenen til 125 kroner.

6000 ståpladser omkring fodboldbanens midterlinje til 225 kroner.

9100 siddepladser langt fra scenen til 275 kroner.

/ritzau/

Det kommer til at koste en familie på fire knap 2000 kroner, hvis man vil have gode pladser ved X Factor-finalen. Sidste år havde det kostet 200 kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret