En lok af Mick Jaggers hår på auktion
Foto: Bizuayehu Tesfaye/Invision
AP/Polfoto
En snu bedstemor til en af Mick Jaggers tidligere kærester har sørget for, at en dedikeret Rolling Stones-fan snart vil kunne byde ind på en lok af den kendte sangers hår.
Fox News rapporterer, at det britiske aktionshus Bonhams 3. juli vil sætte en tot af Rolling Stones-forsangerens berømte manke til salg sammen med en beskrivelse af, hvordan den er fremskaffet.
Beskrivelsen kommer fra Chrissie Shrimpton, der var kæreste med Mick Jagger i starten af 60'erne.
- Uden at hun var klar over det, er lokken blevet gemt af hendes bedstemor, da Mick og Chrissie boede på Chrissies forældres gård.
- Tilsyneladende gik lokken i arv til Chrissies tante, da bedstemoren døde, og da tanten senere også døde, blev lokken returneret til Chrissie af hendes fætter, der undersøgte tantens personlige ejendele, lyder det i beskrivelsen.
Hårlokken vil ifølge auktionshuset blive sat til salg i en lille papirindpakning med ordene "Mick Jaggers hår efter vask og trimning af Chris på Rose Hill Farm".
Bonham forventer, at hårtotten vil kunne indbringe mellem 2300 og 3100 dollar, hvilket svarer til mellem cirka 12.900 og 17.400 danske kroner. Hele overskuddet vil gå til velgørenhed.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker