Fergie var påvirket under afsløring

Det var alkohol, der fik hertuginden af York og den tidligere britiske prinsesse Sarah "Fergie" Ferguson til at love en undercover-journalist adgang til sin eksmand, Storbritanniens prins Andrew.

Det har Fergie sagt i et interview med den amerikanske talkshow-dronning Oprah Winfrey, skriver People Magazine.

- Jeg havde ikke set problemet i øjnene, fordi jeg var langt ude på daværende tidspunkt. Jeg er bevidst om, at jeg havde drukket, jeg var ikke mig selv, skulle Fergie angiveligt have fortalt Oprah.

Interviewet med Oprah blev optaget fredag i sidste uge og bliver sendt på amerikansk tv tirsdag den 2. juni.

Fergie blev for et par uger siden afsløret i et forsøg på at udnytte sin priviligerede adgang til det britiske kongehus.

Hun lovede en forklædt journalist fra den kulørte formiddagsavis News of the World adgang til sin eksmand, prins Andrew, der er Storbritanniens særlige repræsentant for international handel og investeringer.

For 500.000 pund - svarende til 4,4 millioner kroner - ville Fergie skabe kontakt. Men journalisten fangede Fergie på skjult kamera. Og hun har efterfølgende undskyldt "sin mangel på dømmekraft" med økonomiske problemer.

/ritzau/

Hertuginden af York siger nu, at hun var påvirket af alkohol, da hun tog sig godt betalt for at skaffe en undercover-journalist adgang til det britiske kongehus

Offentliggjort Sidst opdateret