Det er ikke sådan lige at få forberedt sig helt perfekt til morgendagens store sejlsportskonkurrence, når man også skal passe pligterne som kronprins og nybagt medlem af IOC.
Det eneste vand, som Danmarks sejlerkronprins ind til nu er kommet i nærheden af ved World Masters Games i Sydney, er klorvandet på byens svømmestadion.
Det er ellers allerede i morgen, det går løs for kronprinsen, der skal deltage i kapsejladsen i den såkaldte Tasar-bådklasse i havnen i Sydney.
World Masters Games-legene er med sine ca. 28.000 deltagere større end OL og åbnede søndag. Kronprins Frederik var til stede ved åbningsceremonien, og i dag var der rundtur på det olympiske anlæg fra legene i 2000 for den fornemme danske gæst.
Ifølge legenes hjemmeside, så vækker kronprinsens deltagelse stor opmærksomhed. Men det rører ikke den danske tronarving.
- Det øger bare konkurrencen, og jeg har ikke noget imod at fungere som madding, lyder det fra kronprinsen.
Tirsdag går det løs med kapsejladsen, hvor Frederik blandt andet skal dyste mod den olympiske guldvinder i 470 jolle fra 2008, australieren Malcolm Page.
Page har før sejlet mod kronprinsen, og de har en intern kappestrid kørende. Tidligere på året dystede de ud for Sardinien i Italien, hvor Page trak det længste strå.
Den australske sejler sagde forleden til australske medier, at hans mål ved World Masters Games er at banke Kronprins Frederik
- Jeg er ligeglad med, om vi bliver nummer næstsidst. Bare vi slår kronprinsen, lød det fra den 37-årige australske topsejler.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker