Gaga lavede vigtigt opkald før Oscar-show
Lady Gaga bukker for Julia Andrews, der kommer på scenen, efter Lady Gaga har sunget en medley af "The Sound of Music"-sange ved årets Oscar-uddeling. Foto: free/John Shearer
free/John Shearer
Inden Lady Gaga leverede en mindeværdig medley af "The Sound of Music"-sange ved Oscar-showet, sikrede hun sig Julie Andrews accept.
Det var en noget uvant mundering, vi så popprinsessen Lady Gaga i, da hun i en alfeagtig kjole indtog scenen ved dette års Oscar-show i slutningen af februar.
Med en medley af sange fra filmklassikeren "The Sound of Music", for at hylde filmens 50 års jubilæum, blæste hun salen bagover.
Og blæst bagover blev også hende, der dengang gjorde sangene verdenskendte, nemlig 79-årige Julie Andrews.
Lady Gaga havde forberedt sig godt inden sin optræden og tilmed ringet til den aldrende skuespillerinde før showet.
- Hun ringede til mig cirka ti dage før og sagde: "Jeg vil bare tale med dig og sikre mig, at jeg ikke fornærmer dig. At det, jeg gør, er okay med dig", siger Julie Andrews til People Magazine.
- Det er meget betænksomt af hende, tilføjer hun.
- Hun fortalte, at hun havde arbejdet så hårdt, og at hun sang det hele i min toneart. Jeg spurgte hvorfor. De er meget høje selv for mig. Til det svarede hun: "Fordi jeg gerne vil ære dig", siger Julie Andrews.
Den populære film, som flere gange er blevet opført som musical rundt omkring i verden, havde premiere første gang i 1965.
På Twitter gik folk amok over Gagas flotte optræden den aften i februar, og det forstår Julie Andrews godt.
- Hun har et stort plus i min bog, som det hedder på Hollywood-jargon, siger Andrews.
Newspaq
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde