Gakket filmstjerne køber sig ind i sportsklub
Komikeren Will Ferrell blev torsdag præsenteret som den seneste medejer af den nye klub Los Angeles FC.
Will Ferrell er ikke kendt fra fodboldverdenen, men den amerikanske komiker og filmstjerne blev alligevel præsenteret som ny medejer af den nye fodboldklub Los Angeles FC.
Klubben er en ny klub, der efter planen skal træde ind i den amerikanske MLS-liga i 2018. Holdet har blandt andet allerede fået tildelt et nyt stadion med plads til 22.000 tilskuere i det centrale Los Angeles.
Ferrell bliver medejer af den nye klub sammen med en række andre kendte personligheder.
Der er blandt andre tale om den tidligere fodboldstjerne Mia Hamm og hendes mand, baseballspilleren Nomar Garciaparra, basketballlegenden Earvin "Magic" Johnson og underholdningsmogulen Peter Guber.
Ferrell er i fodboldsammenhæng mest kendt for sin rolle som en fodboldtræner i komedien "Kicking and screaming", men den krøllede komiker siger selv, at fodbold er en stor del af hans liv.
- Det ville faktisk være en underdrivelse at sige, at fodbold er en stor del af mit liv. Jeg spillede selv som barn, min kone spillede i college, og mine tre børn spiller fodbold, siger Ferrell på pressekonferencen ifølge nyhedsbureauet AFP.
- Jeg har aldrig nogensinde været medejer af noget som helst. Jeg har godt nok delt en Toyota Camry fra 1984 med min bror, men jeg glæder mig, siger komikeren.
Det nye LA-hold blev i 2014 offentliggjort som en erstatning for klubben Chivas USA Soccer Club.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet