George Clooney vært ved Haiti-koncert

Danske tv-seere får mulighed for at kigge med i nat, når en række af verdens største musikalske stjerner spiller op til støtte for ofrene for jordskælvet i Haiti.

Skuespilleren George Clooney har sammen med MTV har taget initiativ til koncerten, hvor bl.a. Bono, Christina Aguilera, Justin Timberlake, Sting og Alicia Keys medvirker. Den bliver sendt live på TV 2 klokken 2 natten til lørdag.

"Hope For Haiti Now" er titlen på det ikke-kommercielle indsamlingsshow. De donationer, showet indbringer, går ubeskåret til nogle af de hjælpeorganisationer, der i øjeblikket deltager i hjælpearbejdet i Haiti.

George Clooney er vært i Los Angeles, mens rapperen Wyclef Jean, der er født i Haiti, er vært i New York, og CNN?s Anderson Cooper er med fra Haiti.

I Los Angeles får George Clooney selskab af Alicia Keys, Christina Aguilera, Dave Matthews, John Legend, Justin Timberlake, Stevie Wonder, Taylor Swift, Keith Urban, Kid Rock og Sheryl Crow.

Wyclef Jean, Bruce Springsteen, Jennifer Hudson, Mary J. Blige, Shakira og Sting optræder samtidig i New York. Desuden medvirker Coldplay, Jay-Z, Bono, The Edge og Rihanna direkte fra London.

Ud over de musikalske stjernenavne har en række af verdens populæreste skuespillere, bl.a. Brad Pitt, Sandra Bullock, Renée Zellweger, Colin Farrell og Robert Pattinson, lovet at bidrage til underholdningen i forbindelse med støttekoncerten.

/ritzau/

Natten til lørdag går en række af verdens største musikere på scenen for at hjælpe jordskælvsofrene i Haiti.

Offentliggjort Sidst opdateret