Gifteklar sølvræv raser: Jeg slår dem ned
Foto: free/Evan Agostini
free/Evan Agostini
- Det ville være sjovt at banke dem lidt. Det er nogle virkelig slemme fyre.
Sådan lyder reaktionen fra sølvræven, skuespilleren George Clooney, til magasinet Variety et par uger efter, at avisen Daily Mail i en artikel påstod, at Clooneys forestående ægteskab med topadvokaten Amal Alamuddin var i alvorlig fare for at blive aflyst og misbilliget.
Artiklen, der startede hele dramaet, hævdede nemlig, at Amal Alamuddins mor modsagde sig det forestående ægteskab på grund af alt for store kulturelle forskelle mellem sin datter og Clooney. Derudover påstod artiklen, at svigermoren var medlem af den religiøse gruppe Druse, som forbyder datteren at gifte sig med andre, der ikke er medlem.
Det fik en rasende Clooney til i et åbent brev til avisen blandt andet at skrive: "For det første er intet af historien faktuelt sandt", "Amals mor er ikke en Druse", og "Hun er på ingen måde imod vores ægteskab."
The Daily Mail har siden undskyldt og fjernet den falske artikel og tilbudt Clooney en snak om hændelsen. Men den dobbelte Oscarvinder og tidligere notoriske ungkarl godtager stadig ikke undskyldningen:
- Hvis der er én ting, der er værre end selve den falske historie, så er det den efterfølgende såkaldte "undskyldning," sagde han nogle dage efter til USA Today.
George Clooney var fra 1989 til 1993 gift med skuespillerinden Talia Balsam. Efter skilsmissen svor han offentligt, at han aldrig nogensinde ville gifte sig igen. Faktisk har han væddet med skuespillerinderne Julia Roberts, Sandra Bullock og Michelle Pfeiffer om, at han aldrig ville sige ja til ægteskabet igen. Pfeiffer fortalte i 2007, at hendes væddemål med Clooney nu lød på en halv million kroner.
Ifølge Clooneys seneste udmelding må han snart til lommerne for de mange tabte væddemål mod kendisveninderne.
Newspaq
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned