Green Day rocker i Danmark til sommer
Foto: Eric Reed/ERIC REED/INVISION/AP
AP/Polfoto
Da forsangeren i Green Day, Billie Joe Armstrong, lod sig indlægge til afvænning tilbage i september, blev rockbandet nødt til at aflyse en lang række koncerter.
Men nu er der en ny mulighed for at høre klassikere som "American Idiot" og "Boulevard Of Broken Dreams".
Trekløveret har nemlig meldt sig klar til en ny turné, og i den forbindelse gæster de Danmark og rocker på Refshaleøen i København den 2. juli næste år.
Sidst Green Day gæstede Danmark var i 2009, da de gav koncert i Forum. Så det bliver et længe ventet gensyn med drengene, der også har mange nye numre fra deres nyeste udgivelse - pladetrilogien "¡Uno!", "¡Dos!" og "¡Tré!".
- Vi er i den mest produktive periode i vores liv. Det her er det bedste musik, vi nogensinde har skrevet, og sangene bliver bare ved med at komme, skriver bandet i en pressemeddelelse.
- I stedet for at lave et album laver vi en trilogi. Hver sang har kraften og energien, der repræsenterer Green Day på alle planer. Vi kan bare ikke lade være. Vi er storladne som ind i helvede, tilføjer de.
Gruppen, der foruden Billie Joe består af kammeraterne Mike Dirnt og Tré Cool, vandt første gang verdens opmærksomhed med skiven "American Idiot" tilbage i 2004 - et album, der indbragte to Grammy-priser og solgte mere end 20 millioner eksemplarer verden over.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned