Halle Berry vil forbyde paparazzi-billeder af børn

Foto: Francois Mori/AP

Den verdenskendte skuespillerinde Halle Berry vil tirsdag tale for et nyt lovforslag, som vil ændre definitionen af ordet "chikane" og dermed gøre det forbudt at tage billeder af kendisbørn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Høringen vil finde sted i Sacremento, og Halle Berry vil deltage som vidne.

Lovforslaget er formuleret af senator Kevin de Leon, og det er intentionen, at det også skal beskytte eksempelvis børn af offentligt ansatte.

Det vil helt konkret modificere definitionen af begrebet "chikane", der lige nu forstås som en aktivitet, der "alarmerer, irriterer, piner eller terroriserer" en person.

Det skal ændres, så det også omfatter at optage eller tage billeder af et barn uden tilladelse fra en værge.

Hvis det vedtages vil det også betyde et forbud mod "at følge barnets aktiviteter eller ligge på lur". Man må heller ikke gå målrettet efter et barn på grund af dets forældres arbejde.

Ifølge Los Angeles Times vil en førstegangsovertrædelse komme til at koste mellem 10 dage og ét års fængsel.

Halle Berry har flere gange før ytret sig kritisk om paparazzi-fotografer, der tager billeder af børn. Hun har også flere gange beklaget sig højlydt, når hun i selskab med sin fem-årige datter Nahla er blevet fanget af linserne

I april måtte skuespillerinden nærmest skubbe sin forlovede, Olivier Martinez, ind i parrets bil, da han var lige ved at ty til vold mod en ordentlig bunke fremmødte paparazzi-fotografer ude foran lufthavnen i Los Angeles.

Olivier Martinez, der bar Nahla i armene, forsøgte flere gange at bane vejen for parret, men alligevel kom en af fotograferne for tæt på. Det fik den Oscar-vindende skuespillerinde til at skubbe til manden og råbe:

- Flyt jer, der er et barn. Hvad fanden er der galt med jer?

/ritzau/