3D-eventyret "Avatar" har sat sit præg på den amerikanske filmindustri. Filmens rekordindtjening har nu fået selskabet Warner Bros. til at ride videre på den tredimensionelle bølge med den kommende todelte fortælling om "Harry Potter and the Deathly Hallows". Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
3D-Harry Potter skal instrueres af engelske David Yates, der også stod bag de seneste to filmatiseringer af J.K. Rowlings bøger, "Harry Potter og Fønixordenen" samt "Harry Potter og Halvblodsprinsen". De to film, der bliver de sidste i Potter-sagaen, har premiere i USA i november og juli næste år.
At 3D-bølgen har revet et hav af publikummer ind i biografsale verden over, blev slået endelig fast, da "Avatar" mandag blev den bedst sælgende film nogensinde med en indtjening på, hvad der svarer til lige under 10 milliarder danske kroner. Det er selskabet 20th Century Fox, der står bag rekordfilmen.
Ud over de to kommende film om Harry Potter og vennerne fra Hogwart udsender Warner Bros. også filmen "Clash of the Titans" i 3D. Filmen, der har premiere i USA 2. april, er en genindspilning af eventyrsuccesen fra 1981 med Laurence Olivier i hovedrollen.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker