Dermed har hun et par overordentlig store Manolo Blahniks at fylde ud.
Carrie Bradshaw spilles nemlig i både tv-serien og i filmene af Sarah Jessica Parker, men den nye film handler om Carries ungdom inden seerne mødte hende i tv-serien, og derfor skal rollen spilles af en langt yngre skuespillerinde.
Valget er altså faldet på AnnaSophia Robb, der før har spillet med i blandt andet Tim Burtons "Charlie og Chokoladefabrikken" som pigen Violet.
Filmen bliver baseret på Candice Bushnells roman "The Carrie Diaries", og her møder man Carrie allerede som 16-årig, mens hun går i skole og kæmper med teenageproblemer.
- Vi ønsker, at filmen skal handle om følgende: Carrie finder som 16-årig sin store kærlighed, og det er ikke en fyr - det er Manhattan, siger udviklingschef Thom Sherman fra CW Television Network til Entertainment Weekly.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde