Det fastslår Whitneys Houstons bror Gary Houston i et interview med talkshow-legenden Oprah Winfrey.
- Det er ikke rigtigt. Det var meningen, at han skulle være der. Jeg ved ikke, hvad der skete, siger Gary Houston.
Det kom som en overraskelse for mange, at Bobby Brown, som er far til Whitney Houstons datter Bobbi Kristina, forlod New Hope Babtist Church i Newark og kørte væk i en stor sort bil, før ceremonien var overstået.
Der er ingen kold luft mellem broderen og eksmanden.
- Jeg elskede Bobby Brown. Bobby var en god fyr. Men jeg ved ikke, hvor gode de to var for hinanden, siger Gary Houston.
Bobby Brown, som har været plaget af både psykisk sygdom og problemer med stoffer, kan heller ikke klandres for, at Whitney Houston endte i et misbrug, der tog livet af hende, mener sangerindens svigerinde og manager, Patricia Houston.
- Jeg kan ikke påstå, at han introducerede hende til stoffer. Jeg tror ikke, at det er rigtigt, siger Patricia Houston.
Derimod kunne hun godt mærke, at stofferne ville tage livet af sangerinden.
- Det var skriften på væggen. Jeg ville lyve for mig selv, hvis jeg nægtede det, siger Patricia Houston.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned