Jarl Friis-Mikkelsen nægter at lade livet blive rutine
Foto: Flindt
Polfoto/ Mogens Flindt
Selvom tv-værten Jarl Friis-Mikkelsen er fyldt 61 år, har han det langt fra, som om han nærmer sig pensionsalderen.
Han ved godt, at der er mange på hans alder, der lever et mere stille og roligt liv, end han selv gør, men han føler sig ikke tynget af de år, han har på bagen, og han mener ikke selv, at han er nået dertil, hvor livet kan gå hen og blive en rutine.
- Det skyldes muligvis også, at mit liv er skævt på mange måder, siger tv-værten i et interview med magasinet Apropos.
Jarl Friis Mikkelsen er far til tre piger, og mens hans ældste, Isabell, er født i 1986, er hans to andre piger fra 2004 og 2011. Det er med til at holde ham i gang at have små børn.
- Når man får børn i en høj alder, så når du overhovedet ikke at komme dertil. Så jeg vil aldrig nå at blive sat. Jeg vil aldrig nå at blive en rutinepræget person på den måde, siger han og uddyber, hvad han mener med at blive "sat".
- Man holder op med at kigge ud ad vinduet, man holder op med at tænke de store tanker. Man sidder bare med en kryds og tværs og en håndbajer. Det er jeg altså ikke nået til endnu.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker