Den amerikanske skuespillerinde Jennifer Aniston, kendt som Rachel fra tv-serien "Venner" er rædselsslagen. Hun frygter for sit liv, efter at en mand, der angiveligt forfølger hende, blev taget af politiet, skriver Daily Mail.
Manden, Jason Peyton, blev den 15. juli stoppet af politiet efter at have kørt tværs over USA til Los Angeles. I sin bil havde han en skarp genstand og gaffatape.
Han var også i besiddelse af en lommebog. Blandt skriblerierne stod blandt andet: "Jen fortalte mig, at jeg skal være far til hendes børn" og "Ring til Jen". Nu vil skuespillerinden have et polititilhold mod manden.
- Mr. Peytons fortsatte og voksende aggressive chikane er ekstremt fortvivlende. Jeg frygter for min personlige sikkerhed og for dem omkring mig, siger Jennifer Aniston i de dokumenter, hun har sendt til retten med henblik på et polititilhold.
Da Jason Peyton blev anholdt var han desuden i besiddelse af en lang række dvd'er med Jennifer Aniston, og han havde ridset "Jeg elsker Jennifer Aniston" på siden af sin bil. Han er nu anbragt på en psykiatrisk afdeling.
Ifølge retsdokumenterne er Jason Peyton sindssyg og lider af en række vrangforestillinger. Blandt andet tror han, at han er i familie med Oprah Winfrey og George W. Bush.
Det var Jason Peytons far, der i første omgang henvendte sig til politiet. Det skete, da han fandt en seddel fra sin søn om, at han ville køre til Californien. Faren mistænkte, at sønnen ville opsøge Jennifer Aniston.
Jason Peyton har forklaret, at han tog af sted for at møde Jennifer Aniston, fordi hun gennem tankeoverførsel har fortalt ham, at hun ønsker ham som far til sine børn.
Han har flere gange før været indblandet i forfølgelse, blandt andet af sin nabo og planlagt at bortføre sine ofre. Anholdelser har der også været flere af.
Jennifer Aniston forlanger et polititilhold, der forbyder Jason Peyton at komme nærmere end 100 meter på hende og de folk, der arbejder for hende.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned