Jessica Biel siger ja til mere nøgenhed
Foto: Lisa O'Connor/ZUMAPRESS.com
Zuma Press/Polfoto
Hvis det står til Jessica Biel, kan biografgængere godt begynde at glæde sig til igen at se Valentine's Day-stjernen uden tøj på.
Biel afviser nemlig ikke, at fansene af den veldrejede skuespillerinde i fremtiden igen kan komme til at opleve den smukke brunette afklædt på det store lærred.
Sidste gang, Jessica Biel optrådte nøgen, var i rollen som eksotisk danser i dramaet Powder Blue fra 2009 - en film som floppede totalt og røg direkte på dvd.
Nøgenscenerne fra filmen endte på YouTube, men det har altså ikke afskrækket skuespillerinden fra i fremtiden at smide tøjet på film.
- Powder Blue var meget mere end at se mig smide tøjet. Hvis det er en god film, og det giver mening for karakteren, så har jeg ikke noget imod at optræde nøgen, siger Jessica Biel til den engelske avis The Sun.
Men det afhænger af, om nøgenscenerne passer ind i filmen. Man skal ikke være nøgen for nøgenhedens skyld, mener skuespillerinden.
- Man vil bare gerne lave noget, hvor nøgenheden ikke overskygger historien og resten af ens arbejde i filmen, siger hun.
Jessica Biel kan opleves i genindspilningen af Total Recall, som har premiere 9. august.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde