Joan Collins: Kvinder skal ikke gå i jeans

- Langt de fleste kvinder burde fjerne deres jeans fra garderoben, så snart de fylder 40 år, slår hun fast.

Den 78-årige Collins fortæller, at der kun findes en meget lille håndfuld kvinder over de 40 år, der er glamourøse nok til at bære jeans. Og tager man i betragtning, hvor ofte stjernen selv har jeans på, er hun en af disse kvinder.

- For at være helt ærlig, så får jeans bare alle til at se ens ud. Hvis man gerne vil være glamourøs, bliver man nødt til at finde sit eget look, siger Collins til det engelske morgenshow BBC Breakfast.

- Hvis man virkelig vil have jeans på, og selvom det sjældent ser glamourøst ud, hvis man er over de 40, så skal det være mørkeblå eller sorte jeans. Og de skal sættes sammen med en kropsnær t-shirt eller en klassisk blazer, forklarer hun.

Selv har hun, da hun var yngre, fået gode råd af den legendariske Hollywood-stjerne Claudette Colbert, når det kom til tøj og styling.

- Mange af de allerbedst klædte ældre kvinder har selv defineret deres look. Mit råd til alle kvinder er derfor "Find den stil, der klæder dig, og gå ud fra det hver gang," siger den modebevidste Collins.

Hun har netop udgivet bogen "The World According to Joan", hvor der er mange flere råd af samme skuffe.

Joan Collins er i Danmark bedst kendt for sin rolle som Alexis i "Dollars". Første episode blev sendt i USA i januar 1981, og serien lukkede efter ni sæsoner i maj 1989. I Danmark blev den vist dagligt på DR i perioden 1982 til 1989.

/ritzau/

Joan Collins, der i 1980'erne spillede rollen som Alexis i tv-serien Dollars, giver nu gode råd om modens regler. Blandt om, hvornår kvinder skal holde op med at gå i jeans.

Offentliggjort Sidst opdateret